כמה תרוויחו במקצועות העתיד של ההיי-טק?
בשנים האחרונות מתפתחים תחומים חדשים בענף הטכנולוגיה והמחשוב, הדורשים ידע וכישורים משולבים. אלו שיעסקו בהם ייהנו לא רק מעבודה מעניינת, אלא גם משכר גבוה
עבודות לחרדים | 01 נוב 2016 00:06

 

עולם ההייטק מתקדם יחד עם הטכנולוגיה, ובעוד מקצועות מסוימים הופכים ללא רלוונטיים – אחרים תופסים את מקומם. לפניכם התחומים שהביקוש אליהם גובר, ואיתו תופחת גם המשכורת.

 

מדען נתונים

אחד המקצועות שיהפכו פופולרים יותר, הוא מדען נתונים – Data Scientist. ד"ר אלון גרובשטיין, Developer Leader בחברת טראקס, המספקת פתרונות מידע לשוק הקמעונאות ברחבי העולם, מסביר: "אין הגדרה מוסכמת לגבי מהו Data Scientist אך ניתן לומר שמדובר בפונקציה המאפשרת למצוא דפוסים חוזרים במידע הארגוני, ולעבדו לכדי תחזיות או החלטות עסקיות קונקרטיות.

 

"אלו שעוסקים ב-Data Scientist מגדירים אתגר עסקי כבעיה מתמטית, ומספקים מענה באמצעות שיטות מתחום למידת המכונה, סטטיסטיקה וכריית נתונים. החשיבות הגדולה בתפקיד היא ביכולת לחזות במדויק תוצאות של החלטות עסקיות – מה היה קורה אם היית בוחר בא'. בארגון גדול מדובר בהחלטות של מיליוני דולרים, ובארגון קטן המשמעות היא להיות או לחדול".

 

אילו כישורים נדרשים עבור התפקיד?

"יש צורך ביכולות אנליטיות והבנה מעמיקה בשיטות מחקר כמותיות. פעמים רבות נדרש תואר מתקדם במדעים מדויקים או בהנדסה, וכן יכולת תכנות ברמה בסיסית לכל הפחות. המועמדים נדרשים לעמוד מול קהל, ולהיות בעלי ראייה ביקורתית, תשוקה למחקר וללמידה, וגישה פתוחה לרעיונות חדשים".

 

ד"ר גרובשטיין מציין כי "קיים ביקוש הולך וגובר ל-Data Scientists בשנים האחרונות. הביקוש קיים בתחום הפיננסיים, סייבר, משאבי אנוש, היי-טק,

תעשיות מסורתיות ומדעי הרוקחות. בעקבות הדרישה הרחבה והיכולות המורכבות הנדרשות לתפקיד, תהליך הגיוס עלול להימשך מספר רב של חודשים".

 

מדוע מדובר במשרה שתהיה רלוונטית עוד שנים קדימה?

"אם בעבר החברות התגאו במוצרים הנדסיים מורכבים, כמו למשל כלי לניווט ברחובות תל אביב, היום המידע מניע את המוצרים, כמו במערכת הניווט חברתית Waze, בה המפה משנית לידע לגבי מצב התנועה".

 

משכורת חודשית ממוצעת: 27,000-32,000 שקל

 

    ()

לאחד את הידע הטכני והידע העסקי

תפקיד נוסף שצומח בשנים האחרונות הוא Big Data developer, מומחה לפיתוח תוכנה, המשלב נתונים ממקורות שונים. מנהל תחום אינפורמטיקה ב"קבוצת אמן", חברת IT מהגדולות בישראל, ינאי מילשטיין, אומר כי "הנכס המרכזי של כל ארגון זה הידע שלו. אם פעם לארגונים כמעט ולא היה מערכות מידע דוגמת מחשבים, כיום מרבית העבודה של הארגון נעשית בעזרת המערכות הללו. "ישנם אנשים עם ידע רב על הצד העסקי של הארגון, אך ללא לידע טכני ולהפך, ולכן יש צורך בתפקיד שמאחד את שניהם".

 

אילו כישורים נדרשים עבור המשרה?

"בעבר מפתחי הביג דאטה היו מתמטיקאים וסטטיסטיקאים, אך התפתחות הטכנולוגיה והמערכות מאפשרת לעשות את הסטטיסטיקה באופן פשוט יחסית וכיום מפתחי הביג דאטה נדרשים להבנה מעמיקה יותר של העסק ובעיקר להבנה טובה ב-Java ובשפות התיכנות החדשות כמו Scala, Python, Pig ועוד".

 

מה מצב השוק של משרה זו?

"בשוק יש מחסור במפתחי ביג דאטה בגלל החוסר באנשים עם ניסיון בתחום והארגונים צריכים להכשיר את האנשים בעצמם. בנוסף, בגלל הגדילה המתמדת במידע ישנו צורך מתמיד באנשים מנוסים שידעו לתפעל ולגשת אליו. הצפי הוא שבשנים הקרובות כמות המידע רק תגדל ולכן מפתח הביג דאטה יהיה יותר ויותר משמעותי לארגונים."

 

משכורת חודשית ממוצעת: 34,000 שקל

 

גוגל ופייסבוק כבר מעסיקים מפתחי קונטיינרים

עוד משרה שצוברת תאוצה היא Container Developers – מפתח קונטיינרים. מנהלת משאבי אנוש ב-Aqua Security המספקת פתרונות אבטחה, קרן זוהר, מספרת: "קונטיינרים היא דרך חדשה להפעלה יעילה של משאבי מחשוב, המבוססת על חלוקת תוכנת המערכת ליחידות נפרדות הפועלות באופן עצמאי. לצורת העבודה הזו יש יש מספר יתרונות מרכזיים: הפעלה מהירה, גמישות בפיתוח וחיסכון במשאבי מערכת".

 

"בעבר, היה מעין קיר דמיוני בין סביבות הפיתוח לסביבות הפרודקשן, ומבחינת איש הפיתוח התהליך היה מסתיים ב'זריקת התוצרים' מעבר לקיר אל אנשי הפרודקשן בתקווה לטוב. לעומת זאת, מפתח בסביבת קונטיינרים מייצר את התוצרים שלו על שכבת בסיס קבועה שניתן לשנע בקלות ובמהירות דרך מערכות ה- pipeline בארגון לסביבות הפרודקשן ומבטיח שכל מה שרץ בסביבת הפיתוח ירוץ בדיוק באותה צורה בסביבות הפרודקשן".

 

אילו כישורים נדרשים עבור המשרה?

"מעבר לכישורי הנדסת תוכנה רגילים, מפתח בסביבת קונטיינרים יידרש להכרות עם ממשק של מנוע קונטיינרים, הכרות טובה עם שיטות פיתוח בסביבת continuous integration, משמעת גבוהה בכתיבת אוטומציה לקוד שתרוץ באופן שוטף, וכן הכרות טובה עם מערכת הפעלה linux".

 

מה מצב השוק של משרה זו?

"יותר ויותר ארגונים עוברים לעבוד בסביבת קונטיינרים בשל היתרונות העסקיים והפיננסיים, כמו גם ההתאמה למתודולוגיות פיתוח יעילות יותר. בין הארגונים ניתן לציין את החברות הגדולות בעולם, בהן פייסבוק וגוגל".

 

מדוע מדובר במשרה שתהיה רלוונטית עוד שנים קדימה?

"המספרים מעידים על מהפכה של ממש בעולם הפיתוח, אשר מזכירה מאוד את הדרך בה מכונות וירטואליות (VMs) בשלו והפכו לסטנדרט בארגונים גדולים. המהפכה הקודמת ארכה כעשר שנים, כך שיש צפי לגידול משמעותי ועקבי בשנים הקרובות לעבר קונטיינרים".

 

משכורת חודשית ממוצעת: 29,000 שקל

 

פיתוח מהיר וגמיש

תחום שעולה בתקופה האחרונה הוא פיתוח DevOps. מנכ"ל Manageware, חברת ה-DevOps מבית מטריקס, יורם בכלר אומר כי "DevOps היא שיטת פיתוח מהירה וגמישה, המאפשרת יצירת תהליכי עבודה מהירים יחסית לעולם הפיתוח הסטנדרטי, ובכך מספקת יתרון תחרותי ויכולת להתמודדות עם שינויים בזמן קצר ולספק מוצרים לשוק בקצב מהיר.

 

"איש Devops מכיר את האוטומציה של תהליך הפיתוח. איך עובדים עם כלים אוטומטיים, מבין קוד ואיך האפליקציה כתובה. הוא צריך להיות בעל הבנה בתשתיות כמו Virtual Machines, Cloud, Network כדי לתמוך בארגון בתהליך. כמו כן, הוא צריך ידע בתכנות, ידע טוב בלינוקס, היכרות עם הכלים הנפוצים בתחום כמו Docker, Chef, ו- JIRA. ויכולת לקחת אחריות מקצה לקצה".

 

מה מצב השוק של משרה זו?

"מכיוון שזה תפקיד שדורש הרבה יכולות שונות, הוא נדיר מאוד ויש עבורו ביקוש גדול. הוא מאפשר לחברות לעמוד בקצב המהיר שהשוק מצפה לו וחברה שלא תצליח לעמוד בקצב – תהפוך להיות לא רלוונטית".

 

מנכ"לית חברת see.v המתמחה בגיוס עובדים לחברות היי-טק, מרב לייפר, מוסיפה: "כיוון שזהו תחום מתפתח, ואנשים מגיעים אליו מרקעים שונים, חברות מוכנות לעיתים להתגמש, ולתת הזדמנות גם למועמדים מתחומים קרובים או לכאלה שאין להם את הניסיון הנדרש".

 

משכורת חודשית ממוצעת: 25,792 שקל

 

השפות ששווה לכם ללמוד

תחום נוסף ששווה להיכנס אליו הוא פיתוח Python. לייפר מסבירה כי "שפת התכנות הוותיקה Python היא שפה בקוד פתוח, קלה יחסית ללימוד ופופולארית מאוד בישראל ולכן יש לה ביקוש גדול. קיים מחסור גדול של מועמדים מתאימים, ועל מנת לפתור את המחסור באנשי מקצוע מתאימים, חברות מקיימות קורסי הסבה אצלן. גם מועמדים שיש להם ניסיון בשפות אחרות יתקבלו, בהנחה שלא תהיה להם בעיה ללמוד את השפה הזו".

 

משכורת חודשית ממוצעת: 29,667 שקל

 

שפת תוכנה נוספת שצוברת תאוצה היא Ruby.

לייפר מתארת כי "מפתחים בשפה זו מבוקשים מאוד, בזכות האופי המיוחד שלה, המאפשר פיתוח מהיר וקל ותחזוקה קלה, כך שאם צריך לשנות את הקוד, ניתן לעשות זאת במקסימום יעילות ומהירות. הדבר חשוב מאוד בעולם היזמות בו מי שמפתח מהר יותר, יהיה גם זה שיוביל את השוק".

 

משכורת חודשית ממוצעת: 26,500 שקל

 

התמחות ספציפית בסייבר

תחום לוהט נוסף, הוא ה-cyber, אבטחת המידע של אנשים פרטיים, ארגונים עסקיים ואפילו מדינות. אנשי ה-cyber צריכים להכיר היטב את המערכות שהם שומרים עליהן כדי לאתר כל פרצה ובעיה, ולהתמצא גם בחידושים האחרונים בעולמם של ההאקרים. מנהל טכנולוגיות ראשי ומייסד חברת הסייבר TrapX, יובל מלאכי מספר: "תקיפות הסייבר שהולכות ומתגברות מעלות את הצורך בהתווית נהלים ורגולציה, ועולה הביקוש לעובדים בעלי תתי-התמחויות כמו אנליסטים או מוקדנים של תקיפות סייבר. לצד ההתמחות הספציפית נדרשים כל העובדים להציג ידע נרחב וכושר תגובה מהיר, יחד עם מיומנויות IT וכישורי מודיעין גבוהים".

 

משכורת חודשית ממוצעת: 23,000-30,000 שקל

 

המקצועות שעוד לא קיימים

מקצועות חדשים שיצטרפו אל השוק בעתיד ישלבו בין ידע "מסורתי" והכרה של עולם התוכנה. מנכ"ל חברת TingZ מקבוצת CodeOasis המתמחה במתן שירותי תוכנה, רן רייכברג, מספר כי אחד מהתפקידים הללו יהיה סמנכ"ל דיגיטל "שתפקידו יהיה להתוות את האסטרטגיה הארגונית, לחבר בין היכולות הדיגיטליות ליעדים העסקיים ובין חווית המשתמש לטכנולוגיה. אם בעבר הדיגיטל רק ליווה את השיווק, הרי שבעתיד סמנכ"ל הדיגיטל יבחן את הדרכים בהן ניתן להגדיל את הביזנס באמצעות הדיגיטל".

 

משכורת חודשית משוערת: 35,000 שקל

 

תפקיד נוסף הוא ארכיטקט פתרונות IoT, שילוב בין אדריכל בניין לארכיטקט תוכנה. רייכברג אומר כי "בפרויקטים דוגמת העיר החכמה, הארכיטקט יידרש למפות את האתר הפיזי, להחליט איפה למקם את החיישנים ושאר המכשירים, על מנת לאפשר לרכיבי התוכנה לפעול בסנכרון מלא עם אלו הפיזיים".

 

משכורת חודשית משוערת: 25,000 שקל

 

המנכ"ל המשותף של CodeOasis, רונן פישר, מציין כי "שני תחומים עומדים כעת בפני התפתחות מטאורית ועם התגבשותם יתעורר הצורך בשלל תפקידים חדשים. האחד הוא עולם הרחפנים אשר עומד להתפתח לכלי בעל ערך עסקי כמו התוכנית של אמזון להכשרת רחפני משלוח והתחום השני הוא הרכבים האוטונומיים. שני התחומים יביאו עימם צורך במקצועות כגון מתכנתים ייעודיים, משגרים, מפעילים, בקרים, וטכנאים".

 

משכורת חודשית משוערת: 10,000-25,000 שקל

מאמרים שאולי יעניינו אותך

0 תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

[fbcomments]