מלאכים בלבן: החרדים שעוזבים את העבודה והלימודים להציל חיים – תכירו את ג'ואי קלמן
בעקבות האירועים שקוראים ברחבי הארץ, אנו מראיינים את המתנדבים החרדים שנמצאים כמעט בכל פיגוע. עוזבים את מקום העבודה, נוטשים את ספרי המתמטיקה ורצים לעזור. להציל חיים.
עבודות לחרדים | 13 אוק 2015 14:32

 

 

את ג'ואי קלמן אולי לא כולם מכירים, אבל ארגוני ההצלה יודעים בדיוק מי הסטודנט הצעיר שבא לעזור בכל אירוע שקורה באיזור ירושלים ולא רק…

 

אפילו היום כשהתקשרנו לראיין אותו, בשעה 13:00 הוא מתנשף כולו ומסביר שעוד לא התקלח וצחצח שיניים, כי הוא רץ מאירוע לאירוע לעזור לנפגעים מהבוקר. ימים שכאלה.

 

אז ספר לנו ג'ואי קצת על עצמך

אני בן 22 סטודנט שנה ראשונה לתקשורת באוניברסיטה העברית, גר בירושלים בשכונת הר נוף, חובש ונהג אמבולנס במד"א ותורן במוקד הכוננים.

 

למה החלטת להתנדב במד"א?

 

בשנת 2012 היו כמה וכמה אירועים לייד הבית שלי והייתי עד עליהם. ראיתי אדם שאיבד הכרה בשכונה שלי והייתה לי תחושת חוסר אונים מטורפת. בקושי זכרתי מה המס' טלפונים של המוקדים הרלוונטים. קיבלתי החלטה מאז שאני חייב לדעת מה לעשות במצבים כאלה ולהיות מוכן לאירוע הבא.
איזה אירוע נחרט לך בזיכרון?

 

הפיגוע בבית כנסת בשכונת הר נוף, ללא ספק. אני זוכר שקרוב לשעה 7 בבוקר קיבלתי קריאה במירס על אירוע ירי בשכונת הר נוף. במחשבה ראשונה לא חשבתי לרגע שמדובר בפיגוע, אבל ירדתי מהר לכיוון הבית כנסת.

 

מהפיגוע בהר נוף, ג'ואי עם הגב למצלמה מטפל בפצוע.

מהפיגוע בהר נוף, ג'ואי עם הגב למצלמה מטפל בפצוע.

 

ראיתי מישהו שיצא מהבית כנסת והיה פצוע בראש, מייד טיפלתי בו. תוך כדי התחילו יריות בין השוטרים למחבלים והרגו אותם. למזלי הרע גם הרכב שהגעתי איתו קיבל כמה יריות והושבת לכמה שבועות, אבל זה כלום לעומת מה שראיתי בתוך בית הכנסת, יהודים מתבוססים בדמם עם טליתות ותפילין. מזעזע וללא ספק נחרט לעד בזכרוני.

 

יש לך קשר עם אנשים שטיפלת בהם?

 

בהחלט. רק בחודש שבט האחרון ישבתי בכניסה לרחוב ביתי עם חבר ופתאום קיבלתי במירס על אדם שאיבד את ההכרה. רצנו למקום וביצענו החייאה במשך דקות ארוכות. במקביל הגיעו עוד צוותי מדא ולאחר טיפול של כשעה וחזר לו הדופק. לאחר מכן, לקחו אותו לבית החולים. שם, לאחר טיפול ממושך הוא עמד על הרגליים וחזר לשכונה. אותו אדם עשה מסיבת הודיה ונוצר בינינו קשר טוב. היום אני רואה אותו מסתובב והולך כאחד האדם, בזמן שהיה בין חיים למוות וזכיתי להציל אותו. זה קשר שאי אפשר להסביר במילים.

 

יש סיפוק מההתנדבות?
ברור. סיפוק אדיר. אתה רואה אנשים שעזרת להם והיום הם עומדים על הרגלים, זה סיפוק אדיר. בנוסף, אני עושה הרבה משמרות שבסוף המשמרת אני מסתכל אחורה ורואה כמה אנשים הצלחנו להציל. נכון, לא כל יום יש את ההבנה הזאת וזה כבר נהפך לשגרה, אך עדיין ללא ספק מרגיש תחושת שליחות במקום שאני נמצא.

 

במוקד המבצעים

במוקד המבצעים

 

אתה רוצה להתקדם במדא?
כיום אני בקורס מדריכים ובעז"ה השאיפה נכון לעכשיו, להיות מדריך ולתת לדור הבא ולאנשים הנוספים שמגיעים להתנדב, להדריך אותם ולתת את הכלים הנכונים שייתנו עזרה לאנשים הזקוקים לכך.

 

עם מנכל מד"א

עם מנכל מד"א, אלי בין

 

איך אתה מסתדר בשבועות האחרונים?

 

בשבועות האחרונים הייתי ב 4-5 פיגועים שטיפלתי במקום. המראות מאוד קשים וזה הופך לשגרת פיגועים. אנחנו רצים מפיגוע לפיגוע. במסגרת העמס שיש בעקבות גל הפיגועים, אני מחלק את זמני ליום אחד במוקד ויום אחד בשטח.
כמה מילים לאנשים שרוצים להתנדב.
לדעתי האישית, כל אדם חייב ללמוד את הקורסים הבסייסים בעזרה ראשונה. הקורסים האלו פשוט מצילים חיים. לגבי ההתנדבות במד"א, זה לא פשוט ודורש מעצמך המון, אבל להיות בצוות מגובש ולדעת שאתה עוזר, זאת תחושה אדירה וסיפוק אדיר. יש המון תפקידים לבצע – מלהיות במוקד, דרך העבודה בלוגיסטיקה, בשטח, נהגי אמבלונסים ועוד. יש כאן המון מתנדבים שעוזרים המון.
אז אם חשבתם להציל חיים, תבואו.

מאמרים שאולי יעניינו אותך

0 תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

[fbcomments]