העיתונאים החרדים נחשפים: מה מניע אותם והאם כדאי לעבוד בתחום?
פרויקט מיוחד: העיתונאים החרדים מדברים על המקצוע, מאיפה התחילו ונותנים טיפים לאנשים שרוצים להכנס לתחום.
עבודות לחרדים | 02 יול 2015 18:38

 

 

"כשאהיה גדול, אעבוד כעיתונאי מפורסם שחושף את הרוע"  אם זה מה שהילד שלכם עונה לשאלה "מה תרצה להיות כשתגדל", כדאי לכם מאוד לשמוע מהעיתונאים שכבר עשו זאת ועובדים בתחום במשך שנים – איך הם הגיעו לתפקיד ומה המסר שלהם  לאלה שרוצים להיכנס לתעשיה.

 

בעשור האחרון, לתקשורת החרדית יש מקום של כבוד. אם בעבר היו עשרות עיתונאים חרדים שעובדים בשלושה/ ארבעה עיתונים בלבד, כיום יש כבר למעלה מעשרה עיתונים ומגזינים של סופי שבוע. גם תחום האינטרנט צמח בצורה מטאורית ויש כבר כמה אתרים שמעסיקים עשרות עובדים ומצמיחים את הדור הבא של העיתונאים החרדים.

 

בנוסף לכך, בשנים האחרונות נפתחו מסלולי הכשרה לעיתונאות מקצועית המיועדים לחרדים, ולהגיד שאתה עובד כ"עיתונאי" זה כבר לא בושה.

 

העבודה הדינאמית בתחום, והרצון של הרבה צעירים לעבוד כעיתונאים למרות אי היציבות הקיימת בשוק, גרמה לנו לקחת את העיתונאים שכבר עשו את זה ולראיין אותם, בכדי שיספרו לנו מאיפה הם התחילו, מה מניע אותם לעסוק בתחום, והכי חשוב: לתת מסר לאותם צעירים/ות הרוצים להיכנס ולעבוד בתחום.

 

 

יקי אדמקר, (24) כתב לענייני חרדים אתר וואלה! NEWS

 

אדמקר

ללכת עם החלום. (יקי אדמקר.)

 

איך התחלת לעבוד בתחום?

 

כנער צעיר בגיל 12 נקלעתי לרדיו קול חי. הגשתי קצת פינות ברדיו ואולי זה ישמע מצחיק, אבל כבר בגיל 14 ערכתי קצת את התוכניות של אריאל ברמן ומנחם טוקר. גיליתי אהבה רבה לרדיו. משם זה התפתח לתחום הכתיבה, התחלתי לעבוד באתר "בחדרי חרדים" שם עשיתי את הסטאז' הראשון בתחום החדשות ולאחר מכאן הגעתי למקום שבו אני נמצא היום – אתר וואלה.

 

מה מניע אותך לעבוד בתחום?

 

אהבה למקצוע ואהבה לכתיבה. זהו. מי שלא אוהב, אין לו מה לחפש בתחום, כי מיליונרים אנחנו לא. (למרות כל הסיפורים המרתקים על כך וסיפורי הבדיות) אני פשוט אוהב לכתוב בטח כשאתה יודע שהכתבות מאוד משפיעות ולעיתים עוזרות לאנשים. לטוב ולרע.

 

לצעירים שרוצים לעבוד כעיתונאים, מה המסר שאתה רוצה להעביר להם?

 

ממליץ להם ללכת עם הרצון שלהם עד הסוף. לא משנה כמה צוחקים עליהם או דוחים אותם, גם אם הם צעירים ואין להם ממש ניסיון, שילכו עם החלום עד הסוף. בכל הכוח. הכי חשוב, הם צריכים לוודא שהם באמת באמת אוהבים את המקצוע, כי מי שלא אוהב מהר מאוד יעזוב או ירגיש רע עם מה שהוא עושה. מי שיבוא למקצוע רק בשביל "הפרסום" או כדי להפוך לסלב, מהר מאוד ירגיש את ההפך.

 

 

מענדי גרוזמן (27) כתב לענייני חרדים בתר nrg  ומקור ראשון.

 

1978674_726835187442281_7882871457409444577_n

לספר את הסיפור מזווית אחרת. (מענדי גרוזמן.)

 

 

 מאיפה ואיך התחלת לעבוד בתחום?

 

במשך שנים חשבתי על עיסוק בתחום התקשורת. תמיד אהבתי מילים, התעסקות בסוגיות השעה, לספר סיפור, להסביר לקוראים מה ואיך מתרחש בעולמות שהם אינם מכירים. בפועל, עבודתי הראשונה בתחום הייתה כאשר מוטי לביא קיבל אותי ככתב ב"כיכר השבת", לאחר מכן שנה של עריכה ב"בחדרי חרדים" תחת חלוץ האינטרנט החרדי דוד רוטנברג, משם ל"מעריב" שהפך אחר כך ל-nrg ו"מקור ראשון".

 

 

 מה מניע אותך לעבוד בזה?

 

תקשורת עוסקות בסוגיות שמעסיקות את כולנו. פוליטיקה, כלכלה, , תרבות, תהליכים חברתיים ושינויים במוקדי הכוח. להיות שם, לעסוק בכך, ולספר את סיפור חיינו תוך כדי התרחשותו, זה כיף גדול וזכות גדולה.

 

מה אתה ממליץ לאנשים שרוצים להיכנס לתחום ?

 

דבר ראשון, להיות ממוקדים. יש איזו הילה סביב התחום וצעירים מעוניינים להיכנס אליו בלי להבין עם עצמם מה בדיוק הם רוצים לעשות בו. חבל, כי מדובר בעבודה, וכמו כל עבודה צריך להיות טוב בה ולאהוב אותה. אחרת זה ייהפך לנטל.

שנית, לצעירים חרדיים הייתי ממליץ לקרוא גם עיתונות לא חרדית. והרבה. לא נעים לומר, אבל רמת הכתיבה בתקשורת החרדית זקוקה לשיפור רב. אז מי שרוצה לדעת לכתוב, שיקרא עיתונות לא חרדית. למשל "מקור ראשון".

 

ישראל כהן, (32)  אתר "כיכר השבת"

 

390933_3

אנדרנלין מטורף להביא סקופ. (ישראל כהן)

 

 

איך התחלת לעבוד בתחום?

 

לפני כ 7 שנים התחלתי דווקא בענף הפרסום. אולם הרגשתי שאני מתחבר דווקא לכתיבה. בהמשך פגשתי את יצחק נחשוני ממרכז העניינים והתחלנו לעבוד. ראיתי שזה זורם וגם הפידבקים ותגובות חיוביות על הכתבות הגיעו. בשלב מסויים נחשוני הכיר לי את מוטי לביא, הבעלים של אתר כיכר השבת ועד היום אני עובד באתר כבר קרוב ל 5 שנים. אמנם התחלתי ככתב לענייני פלילים, אולם עם הזמן דווקא התמקדתי בסיקור חצרות אדמורים ורבנים ופוליטיקה חרדית, מה שמאוד מסקרן ומעניין אותי.

 

מה מניע אותך לעבוד בתחום?

 

ברור שזה אהבה לתחום. האנדרנלין שיש להביא סקופ רציני ומשמעותי. מעבר לכך, יש את הרצון להשפיע ולשנות. אחד המקצועות הבודדים שיש לך אפשרות להזיז "הרים" זה במקצוע הזה, וזה תחושת סיפוק ושליחות גדולה. בטח ובטח באתר "כיכר השבת" שיש לו חשיפה מאוד גדולה.

 

מסר לצעירים?

 

תאמינו בעצמכם. בשונה מבעבר שאנשים פחות היו מחוברים לאינטרנט וכל קבוצות הווטספ והנייעס, אנשים יכולים יחסית בקלות יותר להיכנס לתחום. יחד עם זאת, חשוב להתמקצע בתחום, ללמוד מאחרים, לקבל עצות מאנשים בעלי ניסיון. גם אני בהתחלה, חששתי ולא היה את הביטחון המלא. התחלתי ממש מאפס ולאט לאט התפתחתי. חשוב לאהוב את המקצוע ולהאמין בעצמך.

 

אבי שיף, (23) כתב פוליטי "בחדרי חרדים"

 

כל עיתונאי מתחיל מאפס ולאט לאט מתקדם. (אבי שיף)

עיתונאי מתחיל מאפס ולאט לאט מתקדם. (אבי שיף)

 

איך התחלת?

 

כילד חלמתי תמיד להיות עיתונאי בכלי תקשורת משפיע, ובפרט בתפקיד של כתב כנסת המסקר את המערכת הפוליטית – דבר שריתק אותי מאז ומעולם. אך זה היה נראה רחוק, ולבסוף זה הגיע. התחלתי כבר כילד, והוצאתי עם חברים גיליון חודשי מהנעשה בכיתה ובתלמוד תורה. בגיל יותר מבוגר עבדתי תקופה קצרה בקו נייעס, לאחר מכן קיבלתי הצעה לעבודה באתר קוקר ככתב פוליטי, ולאחר שנה וחצי של עבודה קשה ומאומצת זכיתי לקבל הצעה מאתר בחדרי חרדים – שם אני משרת בעבודתי העיתונאית כיום.

 

מה מניע אותך לעבוד בתחום.

 

מי שלא שם לא יבין מה זה לעבוד על אייטם, להשיג סיפור טוב, צילום דרמטי… בעבודה העיתונאית יש המון סיפוק כי בידך להניע מהלכים ולהשפיע על סדר היום הציבורי, ויש פניות של אנשים אשר רק בעקבות פרסום הדברים נמנע מהם עוול .

 

מסר לאנשים שרוצים לעבוד כעיתונאים

 

את עבודתי כעיתונאי מילאתי בינתיים באתרי החדשות באינטרנט – דבר שמצריך אנרגיות מטורפות וזמינות בשעות לא שעות, 6 ימים שבוע כולל הכל. מי שבא לעבוד קל וחפיף עדיף שיחפש עבודה אחרת, כי עיתונאי אינטרנט צריך לתת את כל הנשמה כדי להצליח. מי שיש לו רצון ומרץ כן להצליח בעבודה, והוא חושב שמתאים לו השעות, הזמנים וההשקעה – מומלץ לו לרוץ לכיון הזה, כי מדובר בעבודה מרתקת מאוד מאוד, ואתה נקלע לנושאים רבים שלא תהיה לך אפשרות למצוא בתחומים אחרים, ומכיר מאות אנשים מרתקים, בכירים ופחות בכירים. רק בשביל זה שווה העבודה. עיתונאים הצעירים לא יקבל רגליים קרות מאנשים שמזלזלים בעבודה העיתונאית כי כל עיתונאי התחיל מאפס ועלה בסולם כמה שהצליח.

 

טלי פרקש (32) כתבת לענייני חרדים אתר "ynet"

 

IMG-20140412-WA0002

חשוב ללמוד את התחום בצורה מקצועית. (טלי פרקש)

 

 

מאיפה התחלת?

 

התחלתי לעבוד בעיתון בקהילה, ככתבת במוסף קולות. לפני זה הייתי פשוט מורה, כמו רוב הנשים החרדיות. לאחר כמה שנים התחלתי לעבוד ברדיו "קול חי" במחלקת חדשות כעורכת וקריינית חדשות, עד שקיבלתי הצעה לעבוד באתר ynet שבו אני עובדת היום ומסקרת את העולם החרדי.

 

מה מניע אותך לעבוד בתחום?

 

מה שמניע אותי לעסוק בתחום זה תחושת שליחות. לשמש פה לאנשים שאין להם במה, ולעזור ביצירת פלטפורמה שתאפשר ביטוי מגוון ותייצר דיונים פתוחים, בנושאים שונים וחשובים.

 

מסר לדור הבא בתקשורת?

 

קודם כל להבין שיש יחצן, ויש עיתונאי, ועל אף שבמגזר החרדי לא תמיד ברור איפה היחצן נגמר ואיפה העיתונאי מתחיל, זו רעה חולה. ובנוסף חשוב מאוד ללמוד את התחום בצורה מקצועית אם רוצים להתפתח לכלי תקשורת ישראלים ברמה הארצית.

 

לאישה שעובדת בתחום, יותר קשה?

 

לנשים תמיד יותר קשה, נקודה. לשלב גידול משפחה עם עבודה תובענית ובשעות לא שגרתיות זה לא קל. מה גם שיש הרבה מקומות עבודה בתחום התקשורת במגזר שלנו, שפשוט סגורים בפני נשים. וחשוב לקחת בחשבון שלא כל מקום עבודה יאפשר את מיצוי כל הכישורים והיכולות.

 

משה הלר (26) כתב לענייני חרדים "ידיעות ירושלים"

 

AohCrd6kwUlh6jDler8p5TVtSx3ljiuUJvemMlvP0-vO

רצון להשפיע ותחושת שליחות (משה הלר)

 

 

מאיפה הכל התחיל ?

 

בגיל 21 נרשמתי למסלול לימודים בקורס עיתונאות, עורכי מקומון מעריב בירושלים נתנו לי דחיפה ראשונה ואחרי 9 חודשי הריון עברתי למשפחת ידיעות ירושלים

 

מה מניע אותך ומה הדרייב בלהיות עיתונאי ?

 

רצון להשפיע, תחושת שליחות, שותפות לתהליכים ואהבת השם יתברך.

 

מה אתה ממליץ לאנשים שמתעניינים בתחום?

 

להתמקצע ולהילחם על כל תפקיד פנוי בשאיפה לצאת למערכות תקשורת כלליות ובלתי תלויות בעסקונה הישנה. אורי אורבך ז"ל תיאר במאמר "הטובים לתקשורת" שיחה בין ר"מ בישיבה לתלמיד צעיר "שמיניסט יקר, הר"מ שלך בישיבה התיכונית בטח קורא לתקשורת בשם "תישקורת" וזה במקרה הטוב, "עלמא דשיקרא", הוא חוזר בכל הזדמנות ו"לא חשוב מה יאמרו השדרנים, חשוב מה יעשו היהודים", אחר כך הוא מצטט את ה"שפת אמת" אז אצל חלק מהמגזר פורקן הכעס מתבטא ברשתות חברתיות ומול חברים לעבודה, הרבנית התורנית תקריא מדף מסרים הר"מ התורן יקריא מכתבי הרב שך, אבל בשורה התחתונה ביקורות ציבוריות לא יבואו לידי ביטוי ולא יגרמו לשינוי.

 

אז אם יש לכם חלום ואתם חושבים שאתם בנויים לעבודה מסוג זה, תתחילו ללמוד, תשאלו שאלות ושיהיה לכם המון בהצלחה!

מאמרים שאולי יעניינו אותך

0 תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

[fbcomments]